Wikipedia için şok Türkiye kararı

Wikipedia için şok Türkiye kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla kapatılan ve Nisan 2017’den bu yana Türkiye’den erişime kapalı olan Wikipedia ile ilgili yeni bir karar verildi. AYM’nin yeni kararına göre Wikipedia’nın kapatılması, “ifade özgürlüğünün ihlali”.

Yılbaşı alışverişi için 8 ipucu!

İnternet ansiklopedisi olarak tanımlanan Wikipedia, her zaman doğru bilgiler içermese de, web’in en önemli ücretsiz bilgi kaynakları arasında. Birçok içeriğin Türkçeye çevrilmiş olması ise diğer kaynaklar karşısında özellikle önem taşıyor. AYM Genel Kurulu bugün 6’ya karşı 10 oyla verdiği bir kararla Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

Wikipedia’nın tamamının erişime engellenmesinin nedeni, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” olarak açıklanmıştı. Bu içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle Wikipedia’ya erişimin kapalı kaldığı belirtiliyor.

2019122709560885272.jpg AYM:

AYM kararının duyulmasının ardından Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, İngilizce “Yeniden hoş geldin, Türkiye!” tweet’ini paylaştı.

İLGİLİ HABER Tesla, kendi rekorunu kırdı Önceki HaberHonda, 1949 Yılından Beri Ürettiği Motosikletleri Kutluyor! Sonraki HaberMonster Notebook Üniversite Buluşmaları Sürüyor

05 Ocak 2020
10 kez görüntülendi
Etiketler: ,