Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’ın yalnızca Pazar kahvaltılarınızı ve slim fit gömlekli, dar paçalı kısa kotlu arkadaşlarınızla beraber gittiğiniz, isimlerinde çift sessiz harfin mutlaka yan yana kullanıldığı nargile cafelerdeki toplantılarınızı fotoğraflamak için var olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat Instagram aslında içinde 500 milyon insan barındıran dev bir reklam mecrası. Bu 500 milyon insan kendi özgür iradeleriyle ve bilinçli olarak buraya toplandılar ve içeride beğenilerine, tarzlarına, tercihlerine göre yine kendi kendilerine ayrılıyorlar. Bu bir reklamcı için cennetin tarifi değil de nedir?

Dijital reklam mecralarının geleneksel mecraların yerini almaya başlamasıyla artık kitle hedefleme, frekans sayısı ve istatistiklerin hiçbir önemi kalmadı. Artık bir reklamcı neden hedef kitlesini belirleyebilmek için nerede olduklarına dair saha araştırması yapmaya gerek duysun ki? Zaten tüm kitle bilgisayarın başında. İç görü oluşturmak için kafa yormaya da gerek yok. Zaten insanların sosyal medya timeline’ları başlı başına bir iç görü. Tek yapılması gereken onlara mesajı, ürünü veya hizmeti göstermek.

Distopik bir hikayeye benzer bu çözümleme artık bizim hayatımızın gerçeği. Emin olun, George Orwell bugünleri görseydi muhtemelen aklını kaçırırdı. Eğer Instagram’ın ne denli önemli bir reklam mecrası olduğu netleştiyse artık bu mecrada nasıl reklam verebileceğinizden bahsetmeye başlayabiliriz.

Instagram’a Kimler Reklam Verebilir?

Instagram yakın zamanda Facebook tarafından satın alındı. Zaten tüm o video paylaşımı imkanı verilmesi, direkt mesaj özellikleri platformu reklam mecrası olarak düzenleme stratejisinin bir parçasıydı. Görünen o ki çok da başarılı oldu. Instagram üzerinden reklam verebilmek için bir facebook şirket sayfanız ve bir facebook reklam hesabınız olması gerekiyor.

Instagram Reklamı Vermek İçin Instagram Hesabı Gerekir mi?

Kesinlikle hayır. Instagram üzerinden reklam verebilmek için Instagram hesabı gerekmiyor. Eğer verdiğiniz reklamların altına gelecek yorumlara cevap vermek istiyorsanız Instagram hesabı gerekiyor fakat eğer bu umurunuzda değilse ki pek çok reklam verenin umurunda değildir, reklamlarınızı Facebook üzerinden Instagram’a yönlendirebilirsiniz. Facebook üzerinde sosyal medya yöneticiniz zaten düzenli olarak ürününüzle ilgili şikayetleri ve markanızın insanlara yaşattığı mağduriyetlere dair paylaşımları sildiğinden, Instagram’da da insanlar mesajlardan çok görsel içerikle ilgilendiğinden güvenli taraftasınız.

17 Aralık 2016
Instagram’a Reklam Nasıl Verilir? için yorumlar kapalı
310 kez görüntülendi