Instagram Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

Instagram Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

İster IOS olsun ister android olsun tüm kullanıcıların vazgeçilmez uygulamalarından biri haline gelen instagramda her gün o kadar çok fotoğraf ve video paylaşımı yapılmaktadır. Her sosyal paylaşım sitesinde olduğu gibi instagramda da güvenlik ve gizlilik ayarları bulunmaktadır. Ama birçok kullanıcı bu instagram güvenlik ayarlarından henüz haberdar değildir. İnstagram resmi sitesinde bu konu üzerinde açıklamalarda bulunduysa da çoğu kimse bu açıklamaları takip etmemektedir. Biz de bu yazımızda sizlere instagramın açıklamış olduğu kurallar hakkında bilgiler vererek daha güvenli paylaşımlar yapmanız için yol göstereceğiz.

Twitter uygulamasında olduğu gibi instagramda da varsayılan profil ayarları herkes tarafından görünür olarak başlatılmaktadır. Eğer siz de profilinizin herkes tarafından değil de sadece görmesini istediğiniz kişiler tarafından görülmesini istiyorsanız şu adımları uygulayın:

Ana sayfanın en sağ kısmında yer alan profil sekmesine girin.

Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan ayarlar simgesine tıklayın.

IOS kullanıcıları için “photos and private” yazan kısmı on pozisyonuna getirin. Android kullanıcıları için “photo privacy” bölümüne girin ve “photos are private” kutucuğunu işaretleyin.

Böylelikle profilinizi özelleştirmiş oldunuz. Bundan sonra sizi takip etmek isteyen kişiler için bilgi mesajı gelecek ve sizin onaylamanız istenecektir.

Ayrıca diğer sosyal ağlarda olduğu gibi sizi rahatsız eden, istemediğiniz herhangi bir kullanıcıyı engelleyebilme seçeneğinizde bulunmaktadır. Engelleme seçeneği kendi içinde 3’e ayrılmaktadır. Bunlar; fotoğraf engelleme, yorum engelleme ve kullanıcı engellemedir.

Kullanıcı engelleme için yapmanız gerekenler:

Engellenmek istenen kişinin profiline girin. Sağ üst köşede bulunan simgeye tıklayarak “block user” seçeneğini onaylayın. Artık o kişi sizi arama sonuçlarında göremeyecek, fotoğraflarınızı beğenip, yorum yapamayacak, kullanıcı adınızı değiştirmeniz halinde de sizden bahsedemeyecektir.

İnstagram güvenlik ayarları hakkında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Umarız başarabilmişizdir.

01 Mart 2017
Instagram Gizlilik ve Güvenlik Ayarları için yorumlar kapalı
183 kez görüntülendi