E Devlet şifresi nasıl alınır?

E Devlet şifresi nasıl alınır?

E Devlet şifresi nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce, E Devlet şifresi vatandaşlarına bazı hizmetler sunar. Bu hizmetler şöyle sıralanabilir:

1- Bilgilendirme hizmetleri

2- Ödeme işlemleri

3- Entegre elektronik hizmetler

4- Kamu kurumları arası data ve belge paylaşımı

Yukarıdaki hizmetlerinn yanısıra E Devlet, vatandaşların millet kurumları ile ilgili aktüel ve dürüst bilgilere tek adres üzerinden ulaşmasını sağlıyor. E Devlet şifresi ise bu olanaklara tek bir parola ile kolaylıkla ulaşmamıza asistan oluyor. Bu nesil hizmetler için sisteme E Devlet parola ile antre yerine getirmek tatmin edici.

E Devlet şifresi alma internetten mümkün mü?

Henüz yeni bir hizmet olması dolayısıyla, E Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı herkeste net olmayabiliyor. bu nedenle E Devlet şifresi alma internetten muhtemel mü, değil mi öğrenmemiz gerekiyor.

E Devlet şifresi, kişinin kişisel bilgilerine dair birçok kapıyı araladığı için güvenlikli olması fazla önemlidir. bu nedenle, her duruma karşısında, şifreler yalnızca PTT şubelerinden alınabiliyor. PTT’den edinmek için de kimlik ve kanımca kullanım gerekli.

bunun dışında ise E devlet şifre onarım ve E Devlet parola değişiklik gibi işlemler internet üzerinden güvenle yapılabiliyor.

E Devlet şifresi nereden alınır?

Hayatımızı kolaylaştıracak birçok işlemi, E Devlet sistemi üzerinden yapabiliyoruz. Bu yüzden E Devlet şifresi öğrenme bundan böyle bir ihtiyaç olmuş durumda. E Devlet şifresi nereden alınır sorusunun cevabını bu başlıkta inceleyeceğiz.

Öncelikle E Devlet şifresi alma internetten muhtemel değil. Yapmanız gereken, kimliğiniz ile beraber, size yakın bir PTT şubesine gidip şifrenizi edinmek. Yani şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

E Devlet şifresi alma işlemi nasıl gerçekleşir?

E Devlet şifresi nereden alınır sorusunu, yazımızın yukarıdaki konu başlığında inceledik. E Devlet şifresi nereden alınır öğrendiğimize kadar, sırada E Devlet şifresi nasıl alınır öğrenmek var.

E Devlet şifresi nasıl alınır sorusuna yanıt gerçekten çok basit. Üstünde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı bir kimliğinizi (pasaport, nüfus cüzdanı, izdivaç cüzdanı) yanınıza alın ve size en yakın PTT şubesine gidin. PTT şubesine gittiğinizde, görevliye E Devlet şifresi alma istediğinizi söyleyin. Görevli gerekli işlemleri yapıp, şifrenizi size teslim edecektir.

Fakat bu konuda uyarı etmeniz gereken tek şey, şahsen kullanım yapmanız. Yani, E Devlet şifresini sadece kendiniz için alabilirsiniz. Ancak üstünde “E Devlet şifresi almaya yetkilidir” ibaresi olan vekalet veya vesayet belgeniz varsa onun yoluyla da belgenizi alabilirsiniz

İşte e Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı bu dek basit.

Bu işlemi yaptıktan sonradan E Devlet parola ile giriş yapıp ardındaki, E Devlet şifre değişim işlemini kolayca yapabilirsiniz.

E Devlet şifresi ne dek bir ücret karşılığında alınabiliyor?

E Devlet şifresi ücretsiz mi veya E Devlet şifresi ne değin soruları da merak edilen sorulardan. E Devlet şifresi almaya birincil kez gidiyorsanız PTT tarafından, “operasyon masrafı” adı altında 2 TL ücret alınmaktadır. Bu birincil şifrenin ardından, herhangi bir nedenden nedeniyle alacağınız her parola için ise 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Bunların dışarıya, E Devlet şifreniz için sizden takvim bir ücret alınmıyor. Şifre için ödediğiniz vergi, sadece bir defaya bilerek olmakta.

Alınan bu aidat, E Devlet’e bir gelir olarak gitmemekte, sadece PTT kadar işlem masrafı olarak alınmaktadır.

E Devlet şifresi kaç haneli olmaktadır?

Sisteme, E Devlet şifre ile antre yaptığınızda, sistem size şifrenizi değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar. E Devlet şifresi değiştirme işlemi için E Devlet şifresi kaç haneli olmalıdır, kavramak gerekebilir.

E Devlet şifresi nasıl alınır, yazımızın yukarıdaki konularında anlatmıştık. Peki, E Devlet şifresini aldıktan sonra yeni oluşturacağımız şifre nasıl olmalıdır?

Bir E Devlet şifresi en az 8 karakterden oluşmaktadır yani asgari 8 haneli olmalıdır. Bundan dolayı bu uzunlukta ve tekrar hatırlanması basit bir parola seçmenizi öğüt ederiz.

E Devlet şifresi ile antre nasıl yapılır?

E Devlet şifresi nereden alınır ve E Devlet şifresi nasıl alınır sorularını yukarıda yanıtlamıştık. Peki, bu işlemleri yaptıktan daha sonra sıradaki adım ne? Tabiki, E Devlet şifre ile antre yerine getirmek.

E Devlet parola ile antre yapmak oldukça kolay bir operasyon. Oysa biz size adım adım açıklayacağız.

1- İlk olarak yapmanız gereken E Devlet devlete ait sitesini açmak. E Devletin devlete ait sitesi ise: https://www.turkiye.gov.tr/

2- Siteyi açtıktan sonradan, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

3- Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun ve arkasında “Sisteme Antre Yap” butonuna basın.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda E Devlet parola ile giriş işlemini yapmış olacaksınız.

E Devlet şifremi unuttum seçeneği kullanımı nasıl yapılır?

E devlet şifresi nasıl alınır yukarıda bahsetmiştik. Peki, “E devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım?” diyorsanız  E devlet, bu tür durumlar için de bir çözüm sunmakta. Bu çözüm “E Devlet şifremi unuttum” butonu.

E Devlet sitesine girip, antre sayfasını açtığınızda, karşınıza çıkan ekranda “E Devlet Şifresi” kutucuğunun aşağı “Şifremi Unuttum” butonu bulunmaktadır. E Devlet şifremi unuttum butonunun aşamaları 7 maddeden oluşuyor:

1- Başlangıç

2- Kimlik No

3- Kimlik Ayrıntı

4- İletişim Bilgisi

5- Emniyet Kodu

6- Parola Oluşturma

7- Bitiş

Öncelikle “Şifremi unuttum” kutucuğunu işaretleyin ve devam butonuna tıklayın.

Arkasında sizden istenen kimlik tipi, T.C. kimlik no, cüzdan no, bir yakınınıza ait T.C. Kimlik No bölümlerini tamamen doldurduktan sonra, sayfanın altından yer alan güvenlik kodunu girip işleme devam edin.

Ardından açılacak sayfada anne adı, baba adı ve tescil no bilgilerini eksiksiz girip devam edin.

Son olarak cep telefonunuz ile doğrulama kodunu doğrulayın.

Bütün bu işlemleri eksiksiz ve içten yaptığınızda, E Devlet parola onarım işlemini başarıyla yapmış olacaksınız.

E Devlet şifre değişim işlemi nasıl yapılır?

E Devlet şifresi fazla kayda değer ve rahat olması gereken bir şifredir. böylece şifrenizi üç ayda bir değiştirmeniz nasihat edilmektedir. E Devlet parola ile antre nasıl yapılır, yazımızın yukarıdaki konularında anlatmıştık. Peki, E Devlet parola onarım işlemi nasıl yapılır? Gelin beraber inceleyelim.

E Devlet parola yenileme yani değişim işlemi için atmanız gereken birincil adım sisteme giriş yapmaktır. E Devlet parola ile giriş yaptıktan daha sonra isminizin yazdığı butona tıklayın ve açılan sütunda “Şifremi Değiştir” butonuna tıklayın.

Gerisinde açılan sayfada, E Devlet şifrenizi başkalaşmak için üç öbür yol çıkacaktır. Bu yollar, PTT şubesinden yeni şifre alma, e-posta doğrulayarak şifre değiştirmek ve cep telefonunuzu doğrulayarak şifre başkalaştırmak. Bu işlemlerden size en yerinde olanı seçerek işleminizi bitirebilirsiniz. Arkasında E Devlet parola değiştirme işlemi başarıyla gerçekleşmiş olacaktır.

E devlet parola yenileme işlemini yaparken, şifrenizin, asgari 8 karakterden oluşması, içinde harf ve rakamların bulunması, şifrenin sahibinin T.C. kimlik numarasının ya da doğum yılının olmaması ve kullanılan son üç şifreden bambaşka şifre seçilmesi gerekmektedir.

E Devlet şifresi alma bedava bir şekilde gerçekleşebilir mi?

E Devlet şifresi nereden alınır ve E Devlet şifresi nasıl alınır, yazımızın yukarıdaki başlıklarında konuşmuştuk. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi E Devlet şifresi alırken PTT’nin işlem masrafı adı altında aldığı 2 TL gibi bir ödenti var. bu nedenle ilk E Devlet şifrenizi PTT’den almak zorunda olduğunuz için bu miktarı karşılamanız gerekiyor.

Oysa E Devlet şifre onarım işlemini internet üzerinden bedava bir şekilde yapabilirsiniz.

E Devlet şifresi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

E Devlet şifresi, her kişi için öbür ve özel olmalıdır. Çünkü bu şifre ile kurumlarda bulunan tüm kimlik bilgilerinize ulaşım sağlanabilmektedir. E Devlet şifresinin kullanımı ile ilgili bir takım platformlarda hatalı bilgiler yayılabilir. böylece şifreniz ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik.

1- E Devlet şifreniz asla kaybolmaz. İsteğiniz ve bilginiz haricinde şifrenizin değiştirilmesi veya kapatılması mümkün değildir. Şifreniz ile sisteme çok uzun süredir giriş yapmamış olsanız bile şifreniz aynı kalmaktadır. Geçersiz olması söz konusu değildir.

2- Bilgilerinizin güvenliği için E Devlet sistemi, üç ayda bir şifrenizi değiştirmeniz gerektiği hakkında uyarır. Ancak başkalaştırmak istemiyorsanız eski şifrenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

3- E Devlet şifresi her birey için özeldir ve şifreyi başkalarıyla paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, anket, iş alımı ve benzeri işler için E Devlet şifresi verilmez. Bu kişilere karşısında titiz olun ve bilgilerinizi vermeyin.

4- E Devlet Kapısı çalışanları sizi arayarak şifrenizi sormaz. Kendini bu şekilde tanıtan kişilere inanmayın ve bilgilerinizi vermeyin.

5- İnternette, E Devlet şifresi al adı altında bilgilerinizi isteyen sitelerden uzakta durunuz.

E Devlet sistemi nispeten yeni bir sistem olduğu için bu tarz önlemleri almak gerekiyor. Eğer bu alanlarda itinalı olursanız, şifrenizi güvenle kullanabilirsiniz.

Yazımızda, E Devlet şifresi alma işlemi nasıl gerçekleştirilir ve E Devlet şifresi nereden alınır gibi E Devlet şifresi hakkında sorulabilecek soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarız artık E devlet parola konusundaki her şey sizin için daha kolay olmuştur.

05 Ocak 2020
10 kez görüntülendi