instagramda Mobil Veri Daha Az Nasıl Kullanılır?

instagramda Mobil Veri Daha Az Nasıl Kullanılır?

instagramda Mobil Veri Daha Az Nasıl Kullanılır?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve beraberinde getirmiş olduğu hızlı internet hizmeti ile instagram gibi sosyal ağlarda daha fazla zaman geçirir olduk. Ülkemizde özellikle son yıllarda popülerlik kazanan instagram kısa süre içerisinde kullanımı bağımlılık seviyesine yükseldi ve kullanıcı sayısı milyonları aştı. Artık birçok kişi evinde, işyerinde, dışarıda, otobüste vs. yerlerde aktif olarak instagram’ı kullanmakta.

Hepiniz bildiği gibi instagram’ı diğer sosyal ağlardan ayıran özelliği, sadece fotoğraf ve video paylaşım içerikli olması. Yani bu demek oluyor ki, günlük bir saat civarı instagram da takılan birisi yüzlerce fotoğraf ve video verisi indirmiş oluyor.

Düşük mobil veri kullanımı

Gelişen teknolojide fotoğraf ve videoların da kalitelerini yükseltmiş durumda. Haliyle medyaların kaliteyle beraber mobil veriyi etkileyen boyutları da büyüdü. Üstelik 4,5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ve sosyal ağlarda ki videoların istemimiz dışında otomatik olarak oynatılmaya başlaması ile mobil veri kullanımlarımız tavan yaptı.

instagram hesabını aktif olarak kullanan kullanıcılar durumdan şikâyetlerini beyan ettiler ve birçok sosyal ağ uygulaması gibi instagram da duruma müdahale etti ve “düşük mobil veri kullanım” seçeneğini uygulamasına ekledi. Bu seçenek sayesinde yüklenen fotoğraf ve videoların kaliteleri uygulama tarafından düşürülerek mobil veri kullanımımız azaltılmış olmakta.

instagram-veri-kullanimi

Peki, bu seçeneği nasıl aktif edeceğiz şimdi ona bakalım;

Öncelikle instagram hesabınızdan profil ekranına girin. Ve sağ üst köşede bulunan ayarlara (üç noktaya) dokunun. Karşınıza seçenekler ekranı gelecektir. Ekranı biraz aşağıya doğru kaydırdığınız da AYARLAR sekmesini göreceksiniz. Bu sekmenin altında bulunan ‘Hücresel Veri Kullanımı’ kısmına girip ‘Varsayılan’ olarak seçili olan tiki ‘Daha Az Veri Kullan’ olarak değiştirmelisiniz ve işlemimiz tamam.

Yapmamız gereken sadece bu kadar. Artık özgürce intagram da vakit geçirebilirsiniz, üstelik internet paketinin bitme derdi olmadan. Yalnız burada şunu belirtmekte fayda var ki o da, bu ayarı aktif ettiğiniz takdirde görsel medyaların kalitesinin düşmesiyle birlikte yüklenme süreleri de artacaktır. Bu yüzden şayet hem seri ve kaliteli bir şekilde instagram’ı kullanıp hem de internet paketinizden tasarruf sağlamak istiyorsanız tek seçeneğiniz Wifi ağına bağlanmak olacaktır.

 

 

19 Ekim 2016
instagramda Mobil Veri Daha Az Nasıl Kullanılır? için yorumlar kapalı
385 kez görüntülendi