instagrama Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

instagrama Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

instagrama Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Instagram, Facebook tarafından satın alınmasından bugüne kadar geçen süreçte ciddi anlamda bir dönüşüm geçirdi. Önce eklenen video yükleme özelliğiyle daha kapsamlı bir paylaşım imkanı vermeyen başlayan Instagram, ardından özel mesaj uygulamasının da eklenmesiyle etkileşimi arttırdı. Bu iyileştirme ve geliştirmelerin etkisi, Instagram’a kullanıcı sayısı artışı olarak yansıdı. İki sene gibi kısa sayılabilecek bir sürede, 30 milyon olan Instagram kullanıcı sayısı, 500 milyon gibi olağanüstü bir rakama ulaştı. Bu değişim ve dönüşümün arkasında yatan asıl neden ise geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı; Facebook Instagram üzerinden sponsorlu reklam gösterileceğini resmi olarak, ilk ağızdan açıkladı. Beğenilerine ve tercihlerine göre, en ince detayına kadar ayrışmış 500 milyon kullanıcının sunduğu geniş kitle hedefleme olanağı, Instagram’ı bir anda Facebook ve Twitter gibi alternatif bir dijital reklam mecrası haline getirdi.

instagram-reklamlar

Instagram Reklamcısı Olmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden her kullanıcı aynı zamanda bir reklam veren olabilir fakat tabii ki Instagram reklamı verebilmek için, kullanıcının bazı şartları karşılaması gerekiyor. Çok enteresan bir şekilde bu şartların arasında bir Instagram hesabı sahibi olmak yer almıyor. Instagram reklamı verebilmek için tek sahip olmanız gereken bir Facebook hesabı fakat bu Facebook hesabının bir reklam hesabı veya şirket sayfası olması gerekiyor. Instagram hesabı olmadan, Facebook reklam hesabıyla Instagram reklamı vermenin tek dezavantajlı yanı, reklamın altına yazılabilecek yorumlara cevap verememeniz. Dolayısıyla eğer potansiyel müşterilerinizle interaktif olarak etkileşeme geçmeyi tercih ediyorsanız, bir Instagram hesabı da edinmeniz şart.

insatgaram-sponsorlu-reklam

Instagramda Nasıl Reklam Veriliyor?

Bir facebook reklam hesabınız var ve Instagram’dan reklam vermek istiyorsunuz. Dolayısıyla, “Instagrama sponsorlu reklam nasıl verilir?” sorusuna yanıt arıyorsunuz. Facebook bu konuda hayli kullanıcı dostu bir çözüm getirmiş. Instagrama vereceğiniz sponsorlu reklamları Facebook üzerinden hazırlıyorsunuz. Facebook’da reklam verirken izlenen tüm adımlar burada da geçerli. Önce reklam kreatifi oluşturuyluyor, daha sonra bu kreatife tercihe göre metin yazılıyor, bütçe planlaması ve kitle hedeflemesi ayarları yapılıyor, reklamın yayınlanacağı mecra Instagram olarak seçiliyor ve reklam Facebook onayına sunuluyor. Onaya müteakip reklamınız Instagram’da yayınlanmaya başlıyor.

30 Ekim 2016
instagrama Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir? için yorumlar kapalı
453 kez görüntülendi