Instagram Verileri Nasıl Silinir?

Instagram Verileri Nasıl Silinir?

Milyonlarca insan instagram hesabı üzerinden fotoğraflar paylaşıyor. Zaman geçtikçe bu paylaşımlar artıyor ve instagram’a yüklenmiş sayısız fotoğrafımız oluyor. Bu aslında ilk etapta bir problem gibi görünmese de instagram hesabı üzerinde yaptığımız her işlem telefonumuz üzerinde gereksiz instagram verisi birikmesine neden oluyor. Bu birikme telefonumuzda oldukça fazla yer kaplayabiliyor. Yazının ilerleyen bölümünde instagram üzerinde arama geçmişimize ait verileri ve telefon üzerinde biriken verileri nasıl silebileceğinizi anlatacağız.

Android telefonda instagram verileri silme

Telefonlarımızın performansı için instagram hesabına ait verileri silmek önemlidir. Bu işlemi  aşağıda belirtilen tarif ile birlikte kısa sürede yapabilirsiniz.

Telefonunuz üzerinden önce ayarlar bölümüne girmelisiniz. Sonraki aşamada uygulamaları bulup, uygulamaları yönet butonuna gelin. Uygulamaları yönet bölümüne tıkladığınızda kullandığınız uygulamalar arasından instagram’ı bulun. Uygulamayı bulduktan sonra tıklamanız durumunda karşınıza “verileri temizle” bölümü çıkacak. Verileri temizle yaptığınızda telefonunuz üzerinde gereksiz yer kaplayan instagram verileri silinmiş olacak.

iPhone’da İnstagram verilerini silme

İphone’larda biriken veriyi temizlemek biraz daha zordur. Eğer instagram hesabınızı safari ya da chrome üzerinden kullanıyorsanız, önbelleklerini temizleyerek veri silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

veriler-instagram

Ancak birçoğumuz instagram hesabını uygulama olarak kullanıyor. iPhone’larda bu durumda yapabileceğiniz en etkili yol instagram uygulamasını silip yeniden yüklemektir. Eğer bu işlemi yaparsanız, instagram hesabınızın telefonda tuttuğu verilerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemi yapmazsanız 20-30 megabyte’lık bir uygulama, 1-2 gigabyte’a kadar çıkabiliyor.

Bir diğer yöntem ise son zamanlarda popüler olan “Battery Doctor” tarzı uygulamalar. Bu tür uygulamalar telefonunuzdaki tüm önbelleği boşaltabilir ancak çoğu uygulama uyguladıkları reklam politikası nedeniyle problem yaratabiliyor. Bu durumdan ötürü instagram verilerini silmenin en iyi yolu programı silip yeniden yüklemektir.

Arama geçmişini silme yolu

Bir diğer kafaları karıştıran sorun ise arama geçmişini silmedir. Bunun için öncelikle instagram hesabını açıyoruz. Daha sonra arama bölümüne tıklayarak son aradığımız kişilere bakıyoruz. Görünen listeyi temizlemek için profilimiz üzerinde bulunan sağ üst köşedeki butona tıklıyoruz.

Ardından seçenekler bölümünde aşağı doğru geliyoruz. Hemen aşağıda “arama geçmişini sil” bölümünü göreceksiniz. Eğer bu butona tıklarsanız, karşınıza “emin misiniz?” tarzı bir yazı çıkacak. Eğer “evet” derseniz instagram üzerindeki arama geçmişinize ait verileri silmiş olursunuz.

02 Aralık 2016
Instagram Verileri Nasıl Silinir? için yorumlar kapalı
355 kez görüntülendi