Instagram Reklam Fiyatlandırması Nasıl Yapılır?

Instagram Reklam Fiyatlandırması Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen hemen herkesin bir Instagram hesabı vardır. Instagram son yıllarda en fazla kullanılan sosyal medyalardan biridir. İlk çıktığında sadece fotoğraf paylaşılarak kullanılabilen Instagram’da şu anda birçok özellik bulunmaktadır. Fotoğraf, video ve hikaye paylaşılan Instagram özellikle genç kesim tarafından sevilerek kullanılmaktadır.

 

Instagram’da kullanılan reklamlar ise bildiğiniz gibi ücretlendirilmektedir. Bütün sosyal medya hesaplarında, hatta internet üzerinde bile reklamlarla karşılaşmaktayız. Bu reklamlar belli bir tablo üzerinden ücretlendirilerek görücüye çıkmaktadır. Size bu yazımızda bahsedeceğimiz konu ise bu ücretlendirmelerin nasıl yapıldığı olacaktır. Instagram’da iki çeşit reklam verilmektedir. Birisi sponsorlu reklamlardır, diğeri ise ünlü hesaplarda verilen reklamlardır.

 

 

Instagram Sponsorlu Reklam Fiyatlandırması

 

Instagram reklam fiyatladırmalarından bazıları sponsorlu olarak gerçekleşir. Video olarak ya da slayt fotoğraflar olarak karşımıza çıkan bu reklamlar bir marka ya da kişi tarafından sponsorlu olabilmektedir.

 

Bu özellik özellikle küçük işletmeler için bir velinimet niteliğindedir. Facebook tarafından alınan Instagram’da sponsorlu reklam ücretlendirme tıklanma, gösterim ve ziyaret edilme sayısına gre değişkenlik göstermektedir. En düşük olarak 1 dolar ödeme yapılarak yayınlanabilen reklam, sonrasında 0,05 dolar gibi bir oranda tıklanma sayısıyla hesaplanır. Yani her bir tıklama 0,05 dolar ile çarpılarak ücrete dahil edilmektedir.

 

Instagram Ünlü Hesaplara Verilen Reklam Fiyatlandırması

 

Instagram, kullanıcılarına iki şekilde reklam verebilme şansı vermektedir. Aslında Instagram’ı satın alan Facebook uzun bir süre reklam verme şansını vermemişti, bekleyişin sonunda reklam vermeyi isteyenlere sevinçli haber gelmişti.

 

Instagram’da ünlü hesaplarda verilen reklam fiyatlandırması yukarda bahsettiğimiz sponsorlu reklam fiyatlandırması aynı şekilde olmaktadır. Yine 1 dolar karşılığında doğan rekla verme hakkı tıklanma, gösterim ve ziyaret edilme oranına karşı 0,05 oranında bir ücretlendirmeye tabii tutulmaktadır.

 

Fenomen Instagram hesaplarına verilen bu reklamlar sayesinde ürün kısa sürede binlerce kişi tarafından görülecektir.

 

Instagram reklam ücretlendirmesi konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız yazıyla merak edilen soruları cevapladık. Reklam vermeyi düşünenler deneme yaparak bu konuda deneyim sahibi de olabilirler.

11 Ocak 2017
Instagram Reklam Fiyatlandırması Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
253 kez görüntülendi