instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Geçtiğimiz yıllarda birçok sosyal ağ ‘videoları otomatik’ başlatma özelliğini getirdi, bunlardan bir tanesi de hemen hepimizin günlük olarak kullandığı instagram. Başlarda bu özellik birçoğumuzun hoşuna gitmiş olsa da ay sonu gelmeden biten internet paketlerimiz hiçte yüzümüzü güldürmedi. Özellikle 4.5G’ye geçtikten sonra sayfada ki bütün videoların yüksek kalite de yüklenmesi biz sosyal medya kullanıcıları için büyük bir sorun olmaya başladı. Özellikle sosyal ağ da çokça vakit geçiren kullanıcılar bu durumdan son derece rahatsız oldular ve şikâyetlerini değişik platformlarda dile getirdiler.

insta

Kimi kullanıcılar videoların otomatik olarak yüklenmesinin telefonu zorladığından şikâyet ederken, kimi kullanıcılar ise İnternet tüketimlerinin arttığından zelzenişte bulundu. Üreticilerin çoğu kullanıcılarının bu şikâyetlerine kulak verdi ve ayarlar sekmesine bu özelliğin kullanım seçeneğini alternatif olarak sundu. Bundan sonra Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar da otomatik video oynatımını kapamak elimizde iken ne yazık ki instagram bize böyle bir seçenek sunmuyor.

instagram-video-oynatma-nasl-durdurulur

Instagram da diğer sosyal ağlarda olduğu gibi otomatik video oynatmayı kapat gibisinden bir seçenek olmasa bile videoların otomatik başlamasını engellemek mümkün;

Öncelikle instagram hesabımızın bulunduğu profil ekranına girip sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklıyoruz. Karşımıza seçenekler ekranı geliyor. Ekranı biraz aşağıya doğru kaydırdığımız da AYARLAR sekmesini görüyoruz. Bu sekmenin altında bulunan ‘Hücresel Veri Kullanımı’ kısmına girip ‘Varsayılan’ olarak seçili olan tiki ‘Daha Az Veri Kullan’ olarak değiştiriyoruz.

Evet, artık videolar siz istemedikçe kendiliğinden başlamayacaktır, başlatmak için her bir videonun üzerine tıklamak durumundasınız. Aynı zamanda fotoğraflar da yüksek kalite de yüklenmeyeceği için İnternet kullanımınız bir hayli düşecektir. Bundan böyle internet tüketiminizde ciddi oranda azalma olduğunu çok net bir biçimde göreceksiniz.

Yalnız unutmayın ki bu ayar sadece hücresel veri kullanımı için geçerli, yani interneti Wifi üzerinden kullandığınız takdirde videolar yine otomatik olarak başlayacaktır.

Umuyoruz ki ilerleyen günler de instagram yeni bir güncelleme ile otomatik video kapama özelliğini biz kullanıcılara sunar. Böylece fotoğrafların kalitesini düşürmeden, hem mobil veride hem de Wifi kullanırken videoların otomatik başlamasını engelleyebiliriz.

 

13 Ekim 2016
instagram Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır? için yorumlar kapalı
1.016 kez görüntülendi